Новата Toyota C-HR – Made in Turkey

ОБЈАВЕНО НА:

Целосниот хибриден и plug-in хибриден кросовер на Toyota ќе се произведува во Сакарија, каде што ќе се прават и батериите. Ќе пристигне до 2023 година

Toyota го подготвува теренот за новиот C-HR. Втората генерација на хибридниот кросовер ќе се произведува во фабриката TMMT (Toyota Motor Manufacturing Turkey) во Сакарија, Турција. Целосните хибридни и plug-in хибридни модели ќе излезат од фабриката, а а подоцна ќе бидaт опремени со батерии од новата генерација, исто така произведени во фабриката.

За Toyota ова е одлучувачки чекор напред во нејзината стратегија за електрификација. Со оваа операција, всушност, C-HR ќе биде првиот plug-in хибрид што ќе се произведува во Турција, додека TMMT ќе биде првата фабрика на европскиот континент во која се наоѓа производствена линија за батерии.

Намерата на компанијата е од декември 2023 година да достигне 75.000 батерии годишно. За овој проект ќе бидат ангажирани 60 нови вработени, со инвестиција од 317 милиони евра за модернизација на целата структура. Севкупно, Toyota уплати над 2,3 милијарди евра во TMMT.

Сега се знае каде ќе се роди новиот C-HR. Но, како ќе изгледа новиот јапонски кросовер? Многу индиции доаѓаат од концептот Prologue, кој ги предвидува линиите на втората генерација на C-HR.

Toyota C-HR Prologue Concept

Сепак, има напредок во однос на можниот погон на новата Toyota. Некои гласини зборуваат за усвојување на 2.0 целосниот хибрид на Corolla Cross со 197 КС, додека истата комбинација од 223 КС и батерија од 13,6 kWh на новиот Prius би можела да се користи за plug-in хибридниот мотор, кој овозможува околу 75 километри во електричен мод.

Во секој случај, нема да треба долго да чекаме пред неговото деби. Toyota би можела да го претстави C-HR во текот на 2023 година за да го направи својот ценовник уште побогат и да се обиде да се потврди како најдобар производител во светот.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK