Nissan гo продаде бизнисот во Русија за едно евро

ОБЈАВЕНО НА:

Јапонскиот производител на автомобили Nissanобјави дека ќе го продаде својот бизнис во Русија на државна компанија за едно евро, што ќе донесе загуба од околу 687 милиони долари. Јапонската компанија објави дека ќе го пренесе сопственичкиот удел во Nissan Manufacturing Russia на државната компанија NAMI.

Договорот ќе го гарантира правото на Nissan да го откупи бизнисот во рок од шест години, истакна руското Министерство за индустрија и трговија, а министерот за индустрија и трговија Денис Мантуров рече дека тоа е „многу важно за индустријата“.

Продажбата на бизнисот на NAMI ги вклучува производствените и истражувачките капацитети на Nissan во Санкт Петербург и продажниот и маркетинг центар на јапонската компанија во Москва, соопшти Министерството.

Во март, Nissan го суспендираше производството во фабриката во Санкт Петербург. Петербург поради прекин на синџирот на снабдување. Ја следеа ситуацијата, но немаше „видливи“ промени во надворешното опкружување, па решија да излезат од рускиот бизнис.

Компанијата соопшти дека ќе забележи еднократна загуба од околу 100 милијарди јени (687 милиони долари) во деловната година што завршува во март 2023 година поради трансакцијата, и покрај тоа што ја потврди својата проценка за годишните оперативни резултати.

И Nissan на тој начин тргна по стапките на другите кои решија да ја напуштат Русија поради нејзината инвазија на Украина. Нејзиниот најголем акционер, Renault, го продаде мнозинскиот удел во рускиот производител на автомобили „Автоваз“ на руски инвеститор во мај, наводно за една рубља.

Renault кој е сопственик на 43 отсто од акциите во Nissan, процени дека одлуката на јапонскиот партнер ќе го чини 331 милион евра нето добивка во втората половина од годината.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK