Најскапите автомобилски брендови кои вредат милијарди (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Најдобрите брендови во светот на автомобили добија ново рангирање според нивната вредност, а на тоа класифицирање највисокото место на најскапи брендови се најде Тоyota. Оваа компанија има убедливо најголема вредноста, а истата доживеала пораст од девет проценти во последните 12 месеци. Вредноста е 44,7 милијарди долари.

При рангирањето се земани предвид вкупно 12 брендови, а само еден има пад во својата вредност. Hyundai има негатива од два проценти, додека најголемиот пораст е забележан кај Mercedes Benz од дури 18 проценти.

На оваа ранг листа се ставени само автомобилските компании, а Toyota e во топ 10 на компании од целиот свет. На оваа листа со вредност од 182,8 милијарди долари е Apple, а следуваат Google, Microsoft, Facebook, Amazon…

Тоyota го има 9. место и се наоѓа меѓу филмското студио Disney (47,5 милијарди долари) и AT&T (41,9 милијарди долари.)

Следете не и на:

24AUTO NETWORK