Најголемата Kia делува застрашувачки, а троши…

ОБЈАВЕНО НА:

На почетокот на 2019 година на саемот во Детроит, корејската компанија Kia го претстави својот најголем СУВ, петметарскиот Telluride. Иновацијата е поголема од Mohave, а во возилото можат да се сместат осум лица.

СУВ возилото придвижува со 3,8 литарскиот атмосферски шестцилиндричен мотор, кој располага со моќност од 295 коњски сили. Американската агенција за заштита на животната средина на САД (ЕПА) веднаш направи точни мерање на потрошувачката на гориво на најголемата Kia, а експертите се изненадени од резултатите.

Се покажало дека Telluride надвор од градот троши помалку од девет литри на сто километри. Измерената потрошувачка низ градот е 11,7 литри на 100 километри. Покажаната потрошувачка е пресметана и во пари. Според ЕПА за дистанца од 40 километри сопственик на Telluride ќе треба да плати 2,5 долари.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK