Најевтини во Европа: Електрично возило за 700 евра!

ОБЈАВЕНО НА:

На европските пазари се појави нов нискобуџетен електричен автомобил наречен Elaris Pio. Возилото е минијатурен градски автомобил и е евтина алтернатива на Smart. Германскиот магазинот Bild објави за новиот производ.

Новиот Elaris Pio (претходно моделот се викаше Zhidou D2) е дело на кинеската компанија Jiangsu Jintan Changdanghu. Неодамна му помогна на германскиот ланец на супермаркети Lidl да создаде свој електричен автомобил.

Електричниот автомобил Elaris Pio е компактен хечбек со три врати со должина од само 2.810 mm. Има максимално поедноставен дизајн со голем агол на наклон на шофершајбната, фарови во облик на капка и широка решетка на ладилникот.

Внатрешноста е двосед, а инструментите на контролната табла вклучуваат дигитална табла со инструменти и 8,3-инчен екран на допир. Електричниот автомобил Elaris Pio има и клима уред, задна камера и ABS.

Кинескиот електричен автомобил е опремен со електричен мотор со капацитет од 49 КС и батерија со капацитет од 27 kWh. Забрзува до 105 km/h и има автономен опсег од 255 km. Гаранцијата за батеријата е 48 месеци односно 100.000 км.

Цената на Elaris Pio во Европа започнува од 15.469 евра. Но, во Германија, на пример, автомобилите не се продаваат, туку се издаваат на 2 години. Претплатата е 4.500 евра, но државата целосно ја надоместува со субвенција за електромобил.

Односно, треба само да плаќате месечен закуп од 78 евра. По две години можете да го вратите автомобилот или да продолжите да плаќате рати, но тие стануваат 696, односно 1.872 евра.

Единствен услов е километражата да не надминува 10.000 км годишно, во спротивно ќе треба да доплатите.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK