На секои 135 секунди се продава по еден Fоrd Fосus во Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Според пресметките на Fоrd, во Европа на секои 135 секунди се продава по еден Fосus. Четвртата генерација на моделот, кој се појави на пазарите во јуни минатата година веќе е распродадена во тираж од четврт милион примероци, а општите продажби на Fосus кои досега веќе надминаа седум милиони.

Од компанијата ја објаснуваат оваа импресивна статистика и со фактот дека Fосus се нуди во сите можни верзии. Дури и најавената ST имa четири варијанти со дизел и бензин мотори, со оглед на тоа што освен верзиите седан, хечбек и комби присутен е и сув автомобилот Асtivе.

Сега во семејството ќе се појави уште една верзија, Fосus Асtivе во најлуксузната верзија Vignаlе. Се очекува и понудатата на моторите на Fосus да се рашири за сметка на меки хибриди. Техничката информација за нив уште недостига, но тие најверојатно ќе бидат позајмени од кросоверот Pumа.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK