Mustang e најпродаван спортски модели во 2018 година

ОБЈАВЕНО НА:

Во 2018 година низ светот се продадени 770.524 спортски автомобили. Според податоците овој сегмент има мал пад во однос на претходната 2017 година за 4,3 проценти.

Како и во 2017 година на врвот се најдоа американските модели. Најпопуларен спортски автомобил во светот за минатата година беше Ford Mustang со 116.952 продадени возила и кабриолети, додека зад него останаа спортскиот седам Dodge Charger (91 677) и купето Dodge Challenger (70 816).

Другите модели во Топ 10 се:
4. Chevrolet Camaro – 57 422 продадени возила,
5. Tesla Model X – 56 093,
6. Kia Stinger – 33 794,
7. Mazda MX-5 – 31 782,
8. Porsche 911 – 31 595,
9. Chevrolet Corvette – 22 042
10. Audi TT – 18 882.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK