Маск продаде акции во Tesla вредни 3,6 милијарди долари – инвеститорите фрустрирани

ОБЈАВЕНО НА:

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, објави дека продал акции на Tesla вредни 3,6 милијарди долари, со што вкупната вредност на продадените акции на компанијата достигна речиси 40 милијарди долари.
Ова дополнително ги фрустрира инвеститорите бидејќи вредноста на акциите на компанијата падна на најниско ниво во последните две години.

Поднесоците на Комисијата за хартии од вредност (SEC) покажаа дека тој продал 22 милиони акции на највредниот производител на автомобили во светот од понеделник до среда.

Продажбата е вториот голем пакет акции што Маск го заработи откако го купи Твитер за 44 милијарди долари во октомври. Не е јасно дали продажбата е поврзана со купувањето на Twitter, но тие секако ги фрустрираат инвеститорите кои се вознемирени од идејата дека Маск би можел да го префрли својот фокус и ресурси од Tesla на Twitter.

Уделот на Маск од 13,4 отсто во Тесла е намален од околу 17 отсто пред една година. Акциите на Tesla, кои паднаа за речиси три отсто во четвртокот, оваа година се преполовија.

Богатството на Маск, главно поврзано со акциите на Tesla, падна годинава и тој накратко ја загуби титулата најбогат човек на светот минатата недела. Според Форбс, тој бил престигнат од шефот на Луј Витон, Бернард Арно.

Покрај Tersla и Twitter, Маск е сопственик на вселенската компанија SpaceX и Neuralink, стартап кој развива интерфејси за поврзување на човечкиот мозок со компјутерите.

Tesla моментално се бори со логистички предизвици и во октомври објави дека очекува да ја пропушти овогодинешната цел за испорака на возила. Сепак, таа е попрофитабилна од нејзините конкуренти кои се занимаваа со помал профит од продажбата на електрични автомобили.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK