Маск потврди: Tesla Cybertruck е „многу блиску до производство”

ОБЈАВЕНО НА:

Прототипот на Tesla Cybertruck што е скоро до производствената верзија е снимен на пат додека полека се приближува датумот на лансирањето на моделот на пазарот.

Дизајнот на Cybertruck го шокираше светот кога дебитираше кон крајот на 2019 година и покрај тоа што е многу неконвенционален, можеме да видиме дека серискиот модел ќе изгледа многу сличен на концептот, но изгледа малку помал.

Ова видео од Cybertruck поставено на Instagram го прикажува прототипот со истите редизајнирани задни светла како што видовме на прототипот кон крајот на октомври. Како такво, можеме да видиме дека EV ќе има мали хоризонтални светла на аглите на задната врата кои ќе останат осветлени кога возилото ќе се вклучи. Директно под овие светла се наоѓаат мали стоп светла во форма на квадрат. Остатокот од задната врата е затемнет.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Flavio Tronzano (@ftronz)

Интересно, прототипот што го видовме минатата година имаше светлосна лента со целосна ширина, како и трето стоп светло во центарот. Не е јасно дали овој Cybertruck ја има истата конфигурација на светлина или дали Tesla го променил дизајнот. Фактот што поединецот што ја возел Tesla не покажал кога да сврти, исто така значи дека не можеме да ги видиме трепкачите во акција.

Друг интересен аспект на овој Cybertruck се страничните ретровизори. Тие се во триаголна форма и се разликуваат од огледалата што ги видовме на другите прототипови. Илон Маск неодамна одговори на ова видео кога беше споделено на Твитер, истакнувајќи дека има уште многу измени да се направат, но дека прототипот што е забележан е „многу блиску до дизајнот на производството“. Тој додаде дека ретровизорите ќе можат да се вадат.

По низа одложувања, производството на Tesla Cybertruck е планирано да започне ова лето, но обемното производство нема да започне до 2024 година. Очекуваме да дознаеме повеќе за конечните спецификации и цените на погонската група на камионите како што се приближува летото.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK