Од ноќеска дизелот поевтинува за 1,5 денар – бензинот за половина денар

ОБЈАВЕНО НА:

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе се намалат. Цената на бензините се намалува за  0,5 денари, а на дизелот за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика

Намалувањето, како што соопшти регулаторот, е резултат на пад на цената на суровата нафта на светските берзи.

Новата цена на „еуросупер БС-95“ која ќе се наплаќа од полноќ  ќе изнесува 59,50 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ ќе изнесува 61,50 ден.

Малопродажната цена на „еуродизел (Д-Е V)“ ќе изнесува 50,50 денари за литар. За 1 денар за литар се намалува малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство и ќе изнесува 50,50 денари за литар.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK