Нови цени: Бензинот поскапува – дизелот поевтинува

ОБЈАВЕНО НА:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги објави максималните цени по кои можат да се продаваат горивата, и тоа од ноќеска.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 2,00 денар/литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 12.7.2021 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 61,00 ден/лит.

Од ноќеска, 20 јули 2021 година максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 72,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 74,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 61,00 (денари/литар)

Следете не и на:

24AUTO NETWORK