КТМ Brabus 1300 R – мотоцикл распродаден за само две минути!

ОБЈАВЕНО НА:

Како што е познато, Brabus е специјализиран во областа на тјунинг на суперавтомобили и спортски чамци. Во новата соработка со KTM, сега Brabus се фокусира на возилата на две тркала. Целта на соработката e – нова понуда во мотоциклизмот од висока класа.

„Brabus 1300 R е дизајниран да ги спои длабоките вкоренети идентитети и стилови на дизајн на KTM и Brabus, и е најдобар од двете марки“, се вели во соопштението на компанијата.
Експресивниот Nakes Bike е базиран на KTM 1290 Super Duke R Evo. Го придвижува двоцилиндричен мотор со V-облик со 132 kW / 180 КС. и вртежен момент од 140 Nm.

Тоа е првиот мотоцикл од сосема новата официјална соработка помеѓу австриските специјалисти за мотоцикли KTM и германските експерти за луксузна мобилност BRABUS, и се распродал за помалку од две минути преку веб-страницата на KTM.

Онлајн продажбата на сосема новиот и ограничен луксузен мотоцикл започнала во 15 часот и биле потребни само 1 минута и 55 секунди за да се резервираат сите 154 ултра ексклузивни мотоцикли BRABUS 1300 R од крајните клиенти преку дигиталната платформа за преднарачка на KTM.

Тоа значи дека приближно по еден BRABUS 1300 R се продавал секоја секунда – финализирајќи го стартниот викенд, кој беше одбележан со невообичаено големо внимание. KTM креираше онлајн листа на чекање што ќе им овозможи на заинтересираните купувачи да добијат BRABUS 1300 R доколку претходната резервација биде откажана.

Лесните тркала со 9 краци, специјално направените карбонски доводи за воздух, импресивното предно светло и специјално дизајнираното, загреано возачко седиште се во стилот на Brabus. Моделот Brabus 1300 R е достапен во црвена магма и црна боја. На секоја од овие две варијанти ќе бидат направени само 77 машини. Бројот 77 значи година кога е основан Брабус. А цената? КТМ бара само 39.500 евра, што е нешто под 220 евра за КС.

BRABUS 1300 R е нов додаток во портфолиото на BRABUS на специјално дизајнирани луксузни производи за мобилност со високи перформанси, комбинирајќи го типичниот „црн и храбар“ дизајнерски јазик на BRABUS со исклучително софистицираната KTM 1290 SUPER DUKE R EVO платформа.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK