Кои се финалистите за “Автомобил на годината” во Хрватска

ОБЈАВЕНО НА:

Автомобилското здружение на Хрватска и оваа година ќе ја додели наградата “Хрватски автомобил на годината”. Стручното жири составено од стручни лица од автомобилската индустрија.

За наградата во финалето ќе се борат:
– новата генерација на Mazda 3, новиот Шкодин модел Scala, новаа Toyota Corolla како и француските градски автомобили Peugeot 208 и Renault Clio.

Наградите ќе бидат доделени на свечена церемонија на 30 јануари следната година. При тоа покрај наградата за “Автомобил на годината” ќе биде одбрани и најдобрите автомобили по категории кои ќе добијата “Златна плакета”.

Наградата за најдобар автомобил на годината за 2019 година во Хрватска, ја доби новиот Ford Focus.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK