Кинезите прават реплика на Mercedes G63 AMG 6×6

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата од Кина, Beijing Auto ќе произведе реплика од Mercedes-Benz G63 AMG 6×6 со шест тркала. Премиерата на истото возило ќе биде направена во Пекинг. Кинескиот офроуд се нарекува BJ80 6×6 и има мотор на Saab, кој е 2,3-литарски бензинец со моќност од 250 коњи и 350 Nm вртежен момент.

Менувачот е со шест степени, а може да биде рачен или автоматски.

Во 2009 година, концерност ВAIC, во кој влезе и Beijing Auto, ги откупи правата од General Motors за користење на 2.0 и 2.3-литарските мотори на Saab, а исто така и шасијата на моделите 9-3 и 9-5 од првата генерација.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK