Kia Stonic доби „благ хибриден погон“ и нови системи за помош на возачот

ОБЈАВЕНО НА:

Kia Motors и официјално ги претстави новините за кросоверот Stonic, со кој ќе ја зајакне позицијата во B-SUV сегментот во Европа.

Освежениот Stonic сега нуди широк спектар на нови Smartstream погодни, кои ја зголемуиваат ефикасноста на моделот. Меѓу нив Stonic нуди и нов бензински „благ хибриден погон“ со 48V батерија, во кој е сместенa и новата clutch-by-wire интелигентна трансмисија.

Надворешноста и внатрешноста на моделот се скоро непроменети, но сепак новите сопственици ќе имаат голем број на можности за песoнализација на Stonic. Тоа се новите комбинации на бои за внатрешноста и на каросеријата, како и новиот 8 инчен екран на допир за мултимедијалниот систем. Покрај овие надградби, тука се и новите високо-технолошки напредни системи за помош на возачот. Отсега Stonic доаѓа со стандардни LKAS – систем за одржување на возилото во лента и FCA – систем за избегнување на фронтален удар.

Претставен на европскиот пазар на крајот на 2017 година, Stonic денес e четвртиот најпродаван модел на Kia (по семејството на моделот Ceed, Sportage и Picanto). Вкупната досегашна продажба во Европа достигна повеќе од 150.000 единици.

Новиот Kia Stonic во Европа се очекува во продажба во Европа во текот на четвртиот квартал на 2020 година, со 7-годишна гаранција и 150.000 километри, вклучена како стандардна за сите модели.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK