Kia ја најави втората генерација на Niro – ќе дебитира на 25 ноември

ОБЈАВЕНО НА:

Kia објави сет на скици и видео од втората генерација на моделот Niro, а официјалната промоција е планирана за 25 ноември на Seoul Mobility Show. SUV моделот од C-сегментот беше фатен на тестирање неколку пати во изминатата година, со првите видени во декември 2020 година. Прототипите постепено ја отфрлаа својата камуфлажа откривајќи дизајн кој е силно инспириран од концептот HabaNiro од 2019 година, вклучувајќи го „Opposites United“ на Kia “ дизајнерската филозофија.

Kia Niro е еден од компактните кросовери во гамата на Корејците, чија прва генерација се појави на пазарот во 2016 година, а во 2019 година доби освежување.

Пред да се случи промоцијата неколку снимки се распоредени од брендот, прикажувајќи ја силуетата на Niro, заедно со предниот и задниот дел. Предните светла имаат специфична форма, нагласена со дневните светла, а во задниот дел гледаме вертикални светла, слични на оние во новиот Sportage. Внатрешноста е опремена со конфигурација со два дисплеа и висока централна конзола, на која е поставено копчето за старт-стоп.

Втората генерација на Kia Niro се очекува да биде понудена и во PHEV и во EV форма, што значи дека веројатно нема да се заснова на најновата архитектура E-GMP само со електрична енергија. Најверојатно, моделот ќе вози на ажурирана верзија на платформата на неговиот претходник, а истовремено ќе нуди зголемен електричен опсег и во двете електрифицирани варијанти.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK