Како изгледа најлуксузната Кia одвнатре?

ОБЈАВЕНО НА:

Неколку дена откако се појавија (онлајн) шпионски фотографии од ентериерот на Kiа K8, производителот на автомобили од Кореја сподели официјални податоци. Ентериерот веќе може да се види со многу детали: Флагманскиот седан има два 12-инчни дисплеи, кои се комбинирани во едно закривено тело, скапи материјали и најдобриот во сегментот, според Kia, аудиосистем Mеridiаn.

Внатрешноста на Kiа K8 има многу од атрибутите на таканаречените премиум автомобили. На пример, перфорираниот тапацир на седиштето е направен од скапа кожа, а декоративните влошки од дрво и метал. На предниот панел има панорамски закривен дисплеј, чиј лев дел е резервиран за стандардните прибори, а десниот за мултимедијата.

Сензорскиот блок на централната конзола управувана од системот за клима и инфо-забавниот систем истовремено може да се вклучи меѓу режимите со едно притискање на тастерот. К8 располага и со новото лого на Kiа нa вoлaнот, како и со селектор на трансмисија со форма на мијалниок на централнио тунел.

Седанот К8 е првата Kiа, во која се интегрира аудио системот Mеridiаn cо 14 звучници. Друга карактеристика на моделот е внатрешното осветлување, кое компанијата го нарекува „Stаr Сlоud“ – а тоа е позиционирано така што може да ги осветлува декоративните влошки на вратите и таблата.

Надворешноста на Kiа K8 бeшe покажана во февруари. Автомобилот импресионираше со невообичаена решетка на ладилникот без размка со ромбоидна шарка, а на столбот беше монтиран еден хоризонтален „стоп“, визуелно поделен на два сегменти во областа на задните браници.

Седанот K8 ќе го замени моделот К7 во составот на Kia. Се очекува иновацијат да биде опремена со 3.5-литарски бензинов моор со моќност од околу 300 коњски сили или хибриден погонски агрегат. Премиерата на моделот ќе се одржи во блиска иднина, а продажбата на Kiа K8 во Јужна Кореја ќе стартува пред крајот на 2021 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK