Ја измерија вистинската моќност на McLaren 720S (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

За само две години McLaren 720S успеа да се докаже како еден од најбрзите автомобили во светот. Осумцилиндричниот битурбо мотор на британската компанија има моќност од 720 коњски сили и 770 Нм, кои и дозволуваат да направи спринт од 0 до 100 км/ч за 2,9 секунди и да развива брзина од 341 км/ч.

Во тјунинг ателјето во Тексас, Hennessey Performance не веруваат слепо на податоците од каталогот и самите решиле да проверат од прва рака со каква можност располага 720S на тркала. Според динамометарот до нив се доаѓа со помош на 503.94 кВт или 675.8 коњски сили по стандардот SAE (685.36 по DIN).

Со излезна моќност од 710 коњски сили објавени од фабриката според SAE тоа значи загуба од 4,82% меѓу моторот и тркалата што е импресивно достигнување ако се земат предвид вообичаените вредност од 10% до 15%.

Толку висок КПД може да се објасни само на два начина, или од McLaren 720S излажале за вистинската моќност на 4,0-литарскиот M840T, или седумстепениот менувач со две спојки е исклучително ефикасен во преносот на потисокот кон тркалата.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK