Извршниот директор на Porsche потврди дека новиот хиперавтомобил доаѓа по 2025 година

ОБЈАВЕНО НА:

Додека GT2 RS и GT3 RS варијантите на 911 се неверојатно брзи, љубителите на Porsche сонуваат за нов водечки модел во линиите на Carrera GT и 918 Spyder. За среќа, таков проект е во развој, иако нема да достигне производство пред 2025 година, бидејќи Porsche им дава приоритет на други лансирања на електрични возила.

Новиот модел беше потврден дека е во развој од страна на извршниот директор на Porsche, Оливер Блуме. Во интервју за Car Magazine, тој изјавил: „Хиперавтомобилот е секогаш дел од стратегијата на Porsche“, додавајќи дека „Porsche секогаш била успешна со овој вид хиперавтомобил покажувајќи што е можно, прикажувајќи ги идните технологии, врвни производи“.

Иако новиот хиперавтомобил од Цуфенхаузен е секако добра вест, проектот не е толку блиску до статусот на производство како што би се надевале. Блуме рече дека тие сега се „концентрирани на електромобилноста“ со многу нови производи кои доаѓаат во следните неколку години.

Само по лансирањето на тие EV, Porsche ќе го искористи „кога ќе биде вистинскиот момент“ за новиот хиперавтомобил и кои „современи“ технологии ќе бидат истакнати во него. Блуме стана поконкретен велејќи дека новиот предводник нема да дојде пред 2025 година.

Иако е премногу рано да се зборува за спецификации, постојат големи шанси новиот хиперавтомобил на Porsche да користи целосно електричен погон. Во претходните изјави, извршниот директор јасно стави до знаење дека Porsche инвестира во батериски ќелии со висока моќност и висока густина, кои би можеле да се користат во модел со високи перформанси во втората половина на деценијата.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK