Изгоре хангар со 80 скапоцени автомобили – штетата е милионска

ОБЈАВЕНО НА:

Лоша вест за сите љубители на автомобилите, особено за оние на скапоценеи и ретки. Во пожар кој се случил во Велика Британија изгореја во целост 80 скапоцени и ретки автомобили.

Пожарот се случил во хангар лоциран во близина на градот Чешир. Пожарникарите ки пристигнале со неколку противпожарни камиони, безуспешно се справија со пожарот.

Во пожарот, меѓудругите, целосно изгореа следните автомобили: Aston Martin AMV12S, Aston Martin Zagato, BMW M2, Fiat 695 Biposto, Ferrari 250 GTE, Ferrari 355 Fiorano, Ferrari 360 Spider, Ferrari 599GTO, Ferrari F12tdf, Ferrari GTC4 Lusso, Ferrari Pista, Ferrari 812SF, Jaguar XJ220, Lamborghini Tractor, Lexus LFA, McLaren, McLaren 650S, McLaren 675LT, McLaren Senna, Porsche 991 Endurance Cup и Porsche Carrera GT.

Вкупната материјална штета причинета од пожарот е милионска. Надлежните институции работат на утврдување на причините за овој пожар.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK