Инвеститорите може да го тужат Илон Маск за измама со хартии од вредност

ОБЈАВЕНО НА:

„Доколку Маск продаде уште една милијарда долари или повеќе акции во блиска иднина, а тоа врши надолен притисок врз цената на акциите на Tesla, инвеститорите би можеле да имаат пристојно барање за измама со хартии од вредност“, изјвил Хауард Фишер, поранешен претставник на американската Комисија за хартии од вредност. (SEC) адвокат и партнер во адвокатската канцеларија на Moses & Singer.

Откако продаде добар дел од акциите во компанијата во вредност од 15 милијарди долари, Илон Маск веројатно ќе престане со продавање. Акциите на Tesla Inc достигнаа ново двегодишно најниско ниво во немирното тргување, бидејќи ветувањето на главниот извршен директор Илон Маск дека нема да го продаде својот удел во производителот на електрични автомобили најмалку две години не ги увери инвеститорите.

Маск продаде акции во највредниот производител на автомобили во светот од крајот на минатата година откако даде слични ветувања и во април, делумно за финансирање на купувањето на Твитер. Но, не се држеше до ветувањата.

„Доколку Маск продаде уште една милијарда долари или повеќе акции во блиска иднина, а тоа врши надолен притисок врз цената на акциите на Tesla, инвеститорите би можеле да имаат пристојно барање за измама со хартии од вредност“, изјвил Хауард Фишер, поранешен претставник на американската Комисија за хартии од вредност. (SEC) адвокат и партнер во адвокатската канцеларија на Moses & Singer.

Правилата на SEC бараат јавните претпријатија и нивните директори да обелоденат точни информации што може да бидат материјални за инвеститорите преку канали што инвеститорите знаат да ги следат. Обично не прецизира како компаниите треба да го направат тоа

Акцијата на Tesla последен пат падна за 0,6% во петокот, откако падна за дури 3,5% порано на најниско ниво од септември 2020 година.

Маск се соочи со гневот на регулаторите поради твитовите за неговиот план да ја земе Tesla во приватна сопственост во 2018 година и беше принуден да се повлече од функцијата претседател на компанијата, да назначи дополнителни директори и да плати казна од 40 милиони долари. SEC исто така, побара да се воспостават контроли за следење на комуникациите на Маск.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK