Има нов владетелот: Кој е најбрзиот СУВ во светот

ОБЈАВЕНО НА:

Најпопуларната класа во светот на автомобилите има нов господар кога с еработи за најголемата достигната брзина. Се работи за Nissan Qashqai-R, кој успеа да достигне дочно 382,7 км/ч.

Се работи за специјално тјунирана верзија на Qashqai, која има 2000 коњски сили и е со агрегат од GT-R.

Овој Nissan беше подготвен од страна на тјунерскат куќа од Велика Британија, Severn Valley Motrosport (SVM), а тоа беше доволно за да се надмине досегашниот рекордер Toyota Land Cruiser (370 км/ч).

Qashqai возеше на приватна патека долга две милји (3,2 километри), а го надмина дури и супер автомобилот Koenigsegg Agera RS (356,1 км/ч) и One:1 (351,3 км/ч).

Следете не и на:

24AUTO NETWORK