И тие пијат „квалитетно“ – свештеник фатен со 3,6 промили алкохол во крвта

ОБЈАВЕНО НА:

Тие треба да бидат пример за другите, да укажуваат на негативните работи, да помагаат да се справиме со предизвиците и пороците, но и свештениците се сепак луѓе. Па понекогаш и тие се опуштаат и прават непромислени и недозволени работи за она што тие го промовираат.

Полицијата во полскиот град Лоѓ уапсила свештеник, кој рано наутро возел автомобилот со 3,6 промили алкохол во крвта. Истрагата започнува со сигнал од граѓанин кој ја виде како свештеникот вози лево-десно во утринскиот сообраќај и пријавил на полицијата. Полицајците не можеа да го задржат пијаниот свештеник, но според регистрација ја нашле адресата.

Но, тој не бил во неговиот дом, па полицијата го пронашла во локалната болница. Таму тестот за алкохол покажал 3,6 промили – неколку часа откако бил виден да управува возило пијан и по напорите на лекарите да го вратат во нормална состојба.

Проверката покажала дека свештеникот бил казнуван и пред да вози пијан сега – во септември 2013 година кога резултатот бил скромен – само 2 промили.

Локалните медиуми објавиле дека попот се покајал за својата постапка, го ставил автомобилот за продажба и ќе ги донира пари од неа за добротворни цели. Полицијата потврди дека ќе има случај против попот, а црквата потврдила дека е испратен на лекување.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK