Hyundai со европска инвазија – доаѓа Bayon

ОБЈАВЕНО НА:

Во ноември минатата година Hyundai официјално ги претстави плановите моделот Bayon. Станува збор за субкомпактен кросовер чија должина нема да надмине 4,200 цм.

Со овој модел Hyundai ја продолжува традицијата а именување на своите модели по географски поими. Така Bayon е именуван по градот Бајон лоциран во југозападниот дел на Франција.

Оттука овој модел доаѓа ексклузивно за европскиот пазар. Сериското производство ќе започне не подоцна од мај годинава. Ќе се произведува во фабриката на Hyundai Assan лоцирана во турски Измит.

Технолшки овој модел ќе биде инспириран од моделот i20, а во понудата, меѓудругото, ќе биде достапен со 1,0 литарски трицилиндрен турбо бензински мотор со 120 КС.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK