Hyundai потврди: електричниот IONIQ 6 има домет од 614 км.

ОБЈАВЕНО НА:

За време на премиерата на својот целосно нов 100% електричен член на семејството IONIQ – IONIQ 6 – на крајот на јуни, компанијата објави дека моделот ќе може да понуди опсег од над 600 километри со едно полнење на батеријата. Сега Hyundai споделува нови информации за IONIQ 6, со главен акцент на конкретните податоци за автономијата на електричниот автомобил.

Според официјалните податоци, верзијата на IONIQ 6 со модел на батерија со капацитет од 77,4 kWh и две погонски тркала и во верзија со бандажи од 18 инчи е во состојба да понуди слободно движење за 614 километри (WLTP стандард за мерење). Истата верзија на електричниот автомобил, но со тркала од 20 инчи, ветува автономија од 545 километри.

Во верзијата со четири погонски тркала, модификацијата може да покрие соодветно 583 и 519 километри со едно полнење на својата батерија. Модификацијата на IONIQ 6 со батериски модул со капацитет од 53 kWh и две погонски тркала и 18-инчни бандажи ветува автономија од 429 километри.

Вградениот систем за полнење на IONIQ 6 е 800 V, што ветува можност за полнење на батеријата од 10 до 80% за само 18 минути.

Во исто време, од Hyundai велат дека од самиот почеток на развојот, IONIQ 6, кој има основни димензии должина 4855 мм., ширина 1880 мм. и висина 1495 мм., со меѓуоскино растојание од 2950 мм., има за цел да постигне исто толку што е можно поголем внатрешен простор и удобност, како и за дизајнирање на ентериерот, во чиј преден дел има два екрана од 12 инчи (инструментална табла и инфозабавно-комуникациски систем), во кои се употребени еколошки одговорни материјали. , се работи паралелно со онаа на надворешноста.

Во својата верзија со батерија од 77,4 kWh, IONIQ 6 ќе биде достапен во верзија со две и четири погонски тркала, при што врвната модификација ветува моќност од 325 КС и вртежен момент од 605 Nm. Овде забрзувањето од 0 до 100 км/ч. е можно за само 5,1 секунди.

Најекономична се очекува да биде верзијата на IONIQ 6 со батерии од 53 kWh, на која со бандажи од 18 инчи и погон само на задните тркала ќе му требаат помалку од 14 kWh за да помине 100 километри.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK