Hyundai нема да престане да ги произведува моделите i10, i20 и i30

ОБЈАВЕНО НА:

Во Hyundai се свесни дека се уште има многу клиенти кои не сакаат кросовери и теренци, па веќе ја планираат следната генерација на нивните популарни модели i10, i20 и i30.

Во последната изјава за медиумите, Мајкл Кол, шефот на европскиот оддел на Hyundai рече дека јужнокорејската автомобилска компанија веќе потврдила дека планираат да ги произведуваат моделите од следната генерација i10, i20 и i30, бидејќи во општата лудост за фејслифтинг, се уште има многу клиенти на кои воопшто не им се допаѓа концептот на кросовер/SUV.

Така, Hyundai останува во постојано смалуваното друштво на автокуќи кои, покрај повисоки модели, нудат модели со стандарден клиренс на автомобили од покомпактни категории, што од гледна точка на многу потенцијални купувачи се чини дека е правилно. одлука.

„Популарните модели i10, i20 и i30 остануваат во понудата. Ќе продолжиме да ги произведуваме и во следните изданија, бидејќи не сакаме да ги изгубиме клиентите кои не сакаат подигнати автомобили“, рече Кол, додавајќи дека споменатите модели напојувани од (турбо) бензинските мотори наскоро ќе бидат и соодветно електрифицирани, кои ќе ги задоволат најавените уште построги стандарди за емисија на издувни гасови.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK