Hyundai на маки во Австралија: Моделот Ioniq 5 се распродаде за неколку часа по лансирањето

ОБЈАВЕНО НА:

Повеќе од 13.000 купувачи искажале интерес за моделот, и за само неколку часови е распродадени првата тура на возила. Наскоро би требало да се нуди и поевтина верзија.

Со моделот Ioniq 5 се чини дека Hyundai направи одличен бизнис. Но, колку што се радосни, сега почнуваат и „слатките маки“, да се исполнат сите барања на купувачите околу испораките. Откако Hyudai ги објави сите детали за новиот модел за австралискиот пазар и објави целосна галерија на моделот со локални спецификации, стигна и одговорот – веднаш беа распродадени првите планирани модели.

Новиот електричен седан се продава со едно ниво на опрема (повисоко) со две достапни погонски единици. Започнува со верзијата 2WD опремена со еден електричен мотор кој ја напојува задната оска и произведува 214 КС (160 kW) и 350 Nm. вртежен момент. Оваа варијанта е со цена од 71.900 австралиски долари (околу 52.877 американски долари).

Врвот на локалната понуда на Ioniq 5 е варијантата AWD, по цена од 75.900 австралиски долари и комплетирана со електричен мотор од 207 КС (155 kW) и 350 Nm одзади и 94 КС (70 kW) и 255 Nm напред, комбинирајќи за да произведе 302 КС (225 kW) и 605 Nm. Како и моделот 2WD, се карактеризира со литиум-јонски полимерни батерии од 72,6 kWh и започнуваат со цена од 75.900 австралиски долари (55.815 долари).

Двата модели можат да се полнат од 10 до 80 проценти за само 17 минути и 16 секунди преку ултра-брз полнач од 350 kW. Верзијата 2WD има опсег од 451 км додека AWD може да помине 430 км. со едно полнење.

Хјундаи Австралија ги отвори нарачки за Ioniq 5 во вторникот наутро и речиси веднаш, веб страницата „се сруши“ и 240 примероци првично доделени на локалниот пазар беа продадени. Производителот на автомобили работи на обезбедување втора тура од 160 автомобили за да се задоволи побарувачката, со повеќе од 13.000 локални жители кои веќе го искажуваат својот интерес за електричниот автомобил.

Додека двата првично достапни модели доаѓаат со предводник на батерија од 72,6 kWh, генералниот менаџер за планирање производи во Hyundai Australia, Ендрју Туитахи, откри дека поевтина варијанта би можела да се појави на пазарот наскоро.

Најверојатно ќе биде исто како и моделите на почетно ниво што се продаваат во странство и се опремени со помала батерија од 58 kWh и конфигурации на единечни и двојни електрични мотори кои нудат 167 КС (125 kW) и 232 КС (173 kW).

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK