Хиперавтомобил работи на гориво направено од пластичен отпад – максимална брзина од 380 км/ч/

ОБЈАВЕНО НА:

Италијанската компанија Bertone претстави сосема нов хиперавтомобил дизајниран да работи на специјално гориво направено од пластичен отпад.

Bertone ја слави 110-годишнината и ќе ја одбележи оваа историска пресвртница со хиперавтомобилот GB110, чиј мотор со 1100 КС користи синтетички горива произведени од пластичен отпад.

Bertone вели дека ќе произведе 33 единици од GB110, но не ја откри цената или главните технички карактеристики на неговата нова креација.

Хиперавтомобилот ќе има „пеперутка врати“, погон на четири тркала, седумстепен менувач, мотор со внатрешно согорување од 1100 КС и 1100 Nm вртежен момент, кој е подготвен да користи синтетички горива од рециклирано потекло.

Bertone тврди дека GB110 може да забрза од 0 до 100 km/h за 2,79 секунди и од 0 до 200 km/h за 6,79 секунди. Спринтот од 0 до 300 km/h трае само 14 секунди, нешто помалку од Bugatti Chiron.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK