Групацијата Volkswagen се подготвува за софтверска револуција

ОБЈАВЕНО НА:

Меѓу целите е да се подобри корисничкото искуство и управувањето со погонската група, но и да се пристапи кон автономното возење на ниво 4

Тaa револуција од Volkswagen Group ќе биде најавена на крајот на 2022 година со голема брзина. И тоа не за лансирање на нови модели, туку затоа што на 15 декември Оливер Блуме – извршен директор на германскиот гигант – ќе ја претстави новата стратегија за софтвер и платформи пред Надзорниот одбор.

Веста ја пренесе агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на информации протечени од извори блиски до компанијата, но неофицијални и непотврдени. Според гласините, новиот план ќе има главна цел да ја преземе визијата поставена од поранешниот извршен директор Херберт Дис, подобрувајќи ја каде што е можно.

Главно, новата стратегија треба да се однесува на софтверот и платформите. Првата е многу деликатна тема во моментов за целата Групација, по критиките добиени од клиентите во врска со функционирањето на новите автомобилски инфозабавни системи.

Благодарение на гласините се знае дека новата стратегија на Блуме треба да го вклучи лансирањето на новата софтверска платформа 2.0, целосно нова и подготвена да му даде живот на автономното возење на ниво 4. Автономното возење кое требаше да биде претставено во дефинитивна форма во 2026 година, но проблемите предизвикаа да се одложи за крајот на деценијата.

Покрај ова, Ројтерс исто така објави дека за време на состанокот на 15 декември треба да се откријат и плановите за сегашната софтверска платформа 1.1 и следната 1.2

Следете не и на:

24AUTO NETWORK