Ford ќе плати 19,2 милиони долари за лажно рекламирање

ОБЈАВЕНО НА:

Производителот на автомобили, наводно, рекламирал погрешни податоци за одредени модели C-Max и Super Duty.

Ford ќе мора да плати 19,2 милиони долари како компензација за наводно лажно рекламирање на реалната економичност на горивото и носивоста за некои од неговите хибридни и камионски модели. Иако производителот на автомобили не призна дека сторил нешто лошо, тој објави дека е задоволен што го гледа прашањето „затворено без судски наод за несоодветно однесување“.

Договорот со 40 држави и округот Колумбија доаѓа по наводите дека хибридите C-Max од 2013-2014 година и камионите Super Duty од 2011-2014 година биле лажно рекламирани. Договорот му забранува на Ford да дава лажни или погрешни податоци во рекламите во врска со проценетата економичност на горивото или носивоста во иднина.

Според Метју Платкин, Вршителот на должноста јавен обвинител во Њу Џерси, Ford не дал точни информации за растојанието што потрошувачите може да го поминат со еден резервоар гориво во хибридниот C-Max и тврдеше дека има супериорни бројки за вистинската потрошувачка на гориво во споредба со другите хибридни модели.
Платкин мисли на рекламната кампања за Hybrid Games, во која C-Max го надмина Toyota Prius во серија промотивни видеа. Ford беше осуден за употреба на измамничка методологија во оваа кампања.

Што се однесува до Super Duty, Платкин го обвини производителот на автомобили дека користел „конфигурација на камион што всушност немала намера да ја продаде на поединечни купувачи“ за да ја добие титулата најдобра во класата за носивост. Oд Ford изјавиле дека „соработувале со државите за да ги решат нивните грижи и во процесот ги ограничиле дополнителните истражни трошоци и правните трошоци за сите страни“.

За потсетување, минатата година Ford повлече околу 12.000 камиони F-350 од моделот 2020 година, бидејќи беа продадени со неточни бројки за носивост. Неодамна, компанијата објави масовно повлекување на 600.000 возила за одредени модели од серијата F, Expedition и Lincoln Navigator поради неисправни бришачи на шофершајбната.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK