Ford имаше одлична 2022 година

ОБЈАВЕНО НА:

Ford постигна голем успех во текот на изминатата година, консолидирајќи го своето лидерство во голем број клучни сегменти и линии на модели. Несомнено, Ford се рангира меѓу лидерите не само на европскиот, туку и на светскиот пазар, нудејќи целосен опсег и решенија за покривање на потребите на секој корисник.

Ford е лидер во Европа со својата палета на лесни камиони 8-ма година по ред, зголемувајќи го својот удел на пазарот. Водечки во понудата беше Ford Transit Custom, кој повторно беше најпродаваното комбе од еден тон во Европа минатата година. „Transit Custom“ исто така беше најпродаваниот автомобил во Обединетото Кралство, каде што Ford го продолжи лидерството на пазарот на 57 последователни години.

Како дел од големото претставување на нови производи и услуги, Ford Pro во пролетта 2022 година го лансираше целосно електричното комби E-Transit, кое од јуни минатата година води месечна продажба во сегментот на EV комбиња од два тона. Ford Pro, исто така, ја претстави својата интегрирана платформа на софтвер, полнење, сервисирање и финансирање, наменски направена да ја забрза продуктивноста и одржливоста на бизнисите од сите големини низ Европа.

• E-Transit брзо стана најпродаваното електрично комбе во ОК во сегментот од два тони, со над 1.750 нарачки примени минатата година од испорака и дистрибуција, супермаркети и клиенти за изнајмување, вклучувајќи ги DPD, DHL, Ocado и Speedy. Минатата година, E-Transit беше прогласен за најдобро комбе од седум локации, вклучувајќи го и What Van? и Паркерс, меѓу вкупно 11 награди во ОК добиени во 2022 година.

•Kuga е најпродаваниот plug-in хибрид (PHEV) во Европа во 2022 година.
„Знаеме дека многу од нашите клиенти кои сакаат да се откажат од конвенционален бензински или дизел автомобил можеби не се подготвени да се посветат на целосно електрифицирано возило и фактот дека Kuga Plug-In Hybrid е најпродаваниот PHEV во Европа, докажува дека тоа е вистинскиот избор за многу од овие клиенти“, рече Глен Гулд, директор на линијата возила Ford Kuga. „Возилата како Kuga Plug-In Hybrid се клучен дел од посветеноста на Ford за електрифицирана иднина.“ Достапни комфорни седишта развиени од Ford, сертифицирани од водечката здравствена организација за ‘рбетниот столб AGR за подобрен комфор и поддршка.

• Ford Mustang (кој го прослави својот 58-ми роденден минатата година) е најпродаваниот спортски автомобил во светот седма година по ред, според најновите податоци на S&P Global Mobility за нови регистрации на патнички автомобили анализирани од Ford.

•Ford Ranger – пик-ап број еден во Европа. „Навистина вложивме многу во следната генерација Ranger за да ги инспирираме сопствениците да прават повеќе од она што го сакаат, со карактеристики што ги поттикнуваат да истражуваат нови хоризонти“, вели Гери Боус – Директор за управување со производната линија

• Ford ја зацврсти својата доминација со пикапот од серијата F, кој 40 последователни години е најпродаваното возило во САД. Успехот е природен, но и значаен со оглед на недостатокот на компоненти и чипови во текот на 2022 година.

• Логично, електричниот F-150 Lightening, исто така, стана камион/пикап на Америка за 2023 година. Со неговото лансирање во 2022 година, автомобилот стана најпродаваниот електричен пикап, а Ford е втор најпродаван на електрични автомобили во САД.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK