Ferrari и Amazon потпишаа договор за соработка

ОБЈАВЕНО НА:

Ferrari и Amazon потпишаа договор за соработка кој се однесува на создавање на клауд за податоци, за машинско учење и вештачка интелигенција. Договорот ќе му помогне на Ferrari да го насочи дизајнот и тестирањето на своите автомобили во дигитално окружување.

Покрај во дивизијата за производство на автомобили, овој договор се однесува и на рели дивизијата однсоно Scuderia Ferrari. “Заедно, компаниите ќе го забрзаат темпото на создавање инации во целата организација на Ferrari” стои во соопштението.

При тоа италијанскиот производител ќе се потпре на напреднат анализа на Amazon, машинското учење, пресметувањето, складирањето податоци и способностите на базата на податоци за брзо постивнување увид во дизјајнот и перформансите на автомобилот на патот и рели патеките.

Финансиските детали од договорот не се откриени.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK