Фејслифтинг на Mondeo ќе има, но неизвесен е наследник на моделот

ОБЈАВЕНО НА:

Ford засилено работи на редизајн на својот сегашен европски предводник моделот Mondeo, со тоа што дотераниот изглед на возилото ќе биде подготвен до крајот на годинава. Информациите не се официјални, но луѓе од компанијата откриле некои од деталите за британското издание на Auto Express.

Според сегашните податоци, Mondeo ќе добие нов мотор, се претпоставува дека можеби станува збор за сегашниот 1,5-литарски бензински турбо мотор од брендот што го има во новиот Focus. Исто така, постои и нов 8-степен автоматска менувач како замена за постоечкиот со 6 брзини, како и подобра гама на дизелски мотори. Дополнително, ќе има надградби и за хибридна верзија.

Што се однесува до сосема новата генерација на Mondeo, решението за ова прашање сè уште не е донесено. Во Северна Америка, брендот ќе ја ограничи понудат надвор СУВ и пикап сегментот, а тоа може сериозно да влијае на пазарот во Европа.

Според член на компанијата што бил цитиран од страна на Auto Express, моделот Mondeo останува главен член на во понудата за Стариот континент, навестувајќи дека ќе остане уште најмалку 3-4 години на пазарот. Сепак, тековниот бум на кросовери и СУВ возила може на крајот да значи дека жртва во таа ситуација ќе биде Mondeo.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK