FCA ќе признае вина и ќе плати 300 милиони долари

ОБЈАВЕНО НА:

Fiat Chrysler Automobiles преговара за спогодба за признавање вина со американското Министерство за правда во текот на повеќегодишната истрага во врска со измама со емисиите на одредени возила Ram и Jeep. Според агенцијата Ројтерс, компанијата ќе се изјасни за виновна за криминално однесување и ќе се соочи со парични казни до 300 милиони долари.

Предмет на истрагата биле дизелските пикапи Ram 1500 и теренци Jeep Grand Cherokee од 2014 до 2016 година. Во 2017 година, било издадено известување за прекршување за наводно прекршувања на Законот за чист воздух. Се вели дека 3.0-литарскиот EcoDiesel V6 испуштал зголемени нивоа на азотни оксиди (NOx) во одредени ситуации на возење, особено при повисоки брзини, користејќи софтвер за управување со моторот кој не бил откриен за време на тестирањето. Како резултат на тоа, нивоата на емисии биле повисоки при одредени услови на возење.

Во 2021 година, FCA стана дел од конгломератот Stellantis со повеќе од десетина производители на автомобили. Ројтерс наведува дека официјалното соопштение за договорот за признавање вина би можело да дојде веќе следната недела.

Ова нема да биде прва спогодба што FCA ја постигнува во врска со ова прашање. На почетокот на 2019 година, производителот на автомобили ги реши граѓанските, еколошките и потрошувачките барања во врска со прекршувањата на емисиите на дизелските мотори, и на крајот плати казни од 800 милиони американски долари.

Покрај тоа, известувањата за отповикување за приближно 100.000 возила Ram и Jeep беа објавени за ажуриран софтвер на моторот, со што се поправа проблемот со емисиите. Во тоа време, од FCA изјавија дека ажурирањето на софтверот нема да влијае на вкупната потрошувачка на гориво или возење. Сепак, Consumer Reports тврдеше дека сопствениците на Ram и Jeep доживеале забележителен пад на моќноста и економијата.

Покрај ова признание за вина, Ројтерс известува дека вработен во FCA ќе се соочи со обвиненија за заблуда на регулаторите во врска со ова прашање. Во обвинението, наводно, се тврди дека поединецот заговарал да инсталира вакви уреди за да помине возила за време на тестирањето. FCA претходно изјави дека не биле користени такви уреди, а во спогодбата за 2019 година, компанијата останува на својот став и не признава никакви прекршувања на правилата за емисии.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK