Европскиот пазар порасна за 14 отсто во октомври – најпродаван модел е Peugeot 208

ОБЈАВЕНО НА:

Најновите податоци на JATO Dynamics покажуваат дека во октомври 2022, европскиот пазар на нови автомобили забележа раст од 14% на ниво од 903.533 единици, со што стана трето последователно подобрување во споредба со 2021 година.

Продажбата на нови автомобили во Европа од почетокот на годината достигна ниво од 9,09 милиони единици, што е за 8% помалку во споредба со периодот јануари-октомври минатата година.

Најпродаваниот нов автомобил во Европа во октомври 2022 година е Peugeot 208 со продадени 17.075 единици. На второто и третото место се Volkswagen Golf (17.038 единици) и Dacia Sandero (16.147), со прилично мала разлика, особено на втората позиција.

Моделите на следните две места се исто така многу блиску – Fiat 500 (16.117) и Toyota Yaris (16.039).

Во ТОП 10-те најпродавани нови автомобили во Европа во октомври се вклучени и Volkswagen T-ROC (13.378), Renault Clio (13.167), Citroen C3 (12.248), Toyota Yaris Cross (12.079) и Opel/Vauxhall Corsa (11.560).

За plug-in (PHEV) хибридите, најпопуларен модел во Европа минатиот месец беше Ford Kuga (4.647), со Hyundai Tucson (2.922) и Lynk & Co 01 (2.847) исто така во првите три.

Најпродаваниот 100% електричен автомобил во октомври 2022 година во Европа е Volkswagen ID.4 (6069), следен од Volkswagen ID.3 (5409) и Fiat 500 (5168).

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK