Електричeн Mercedes помина повеќе од 1.000 километри со едно полнење

ОБЈАВЕНО НА:

Експерименталниот Mercedes-Benz EQXX покажа ултра ниска потрошувачка на енергија. Со едно полнење на батеријата патувањe од Ријад до Дубаи – тоа се 1010 километри. Уште повеќе, на крајот останува енергија за уште 309 километри.

Трасата минувалa низ градските улици и автопатишта, а надворешната температурата била +34 Целзиусови степени. Просечната потрошувачка на енергија е рекордни 7,4 киловат-часови на 100 километри, што одговара на 0,83 литри дизел на „100 км.

Почетокот на рекордното патување бил во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, а експерименталниот електричен автомобил заврши во Дубаи, веднаш до неодамна отворениот центар за брендови на Mercedes-Benz. Растојанието помеѓу овие две точки е 1010 километри. Сепак, на крајот од патувањето, на EQXX му преостанаа уште 309 километри полнење.

Тимот на Mercedes ја одреди ртата низ улиците на градот и пустината, каде топлината е традиционална за Арапскиот Полуостров од +34 степени. Овие услови беа идеални за тестирање на перформансите на топлинската пумпа, системот за пасивно управување со батериите и 117 соларни ќелии вградени во покривот EQXX. Тие полнат компактна литиум-железо-фосфатна батерија, на која се поврзани помошни потрошувачи – од осветлување до климатизација и медиумски системи. За време на патувањето, соларниот покрив обезбеди 1,8 киловат часови електрична енергија, што додаде околу 24 километри на вкупниот опсег.

Исто така, една од целите на експериментот беше да се соберат податоци за ефектот на интензитетот на ветерот и сончевото зрачење врз ефикасноста. EQXX има дури и посебен интелигентен асистент кој, врз основа на информациите за насоката на ветрот и неговата сила, му помага на возачот да ја избере оптималната брзина.

Просечната брзина на автомобилот, земајќи го предвид застанувањето за промена на возачот, е 68,7 километри на час, максималната е 140 километри на час. Параметрите на електричниот тракт на прототипот се следни: капацитетот на батеријата од 900 волти е нешто под 100 киловат часови, моќноста на електричниот мотор е 180 киловати или 245 коњски сили.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK