Доаѓа VW ID1 во 2027 со цена под 20.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Извршниот директор на Volkswagen, Томас Шефер, најави дека во 2027 година компанијата ќе го претстави ID1, најмалиот електричен автомобил во понудата. Шефер за време на годишната прес-конференција на марката во четвртокот откри дека VW во моментов истражува четири различни проекти за развој на овој автомобил

Целта е да се намали почетната цена на ID1 под 20.000 евра, што според Шефер е голем предизвик кој бара значителни заштеди за тоа да се постигне. VW има намера да избере еден од четирите развојни проекти во наредните недели.

Постојат шпекулации дека VW би можел да соработува со ривал како Renault за да ги подели трошоците за развој, или би можел да го задржи проектот само за себе и да користи синергија со брендот Skoda.

Извршниот директор на Renault, Лука де Мео, навести за потенцијална соработка со VW на саемот за автомобили во Женева во февруари, споменувајќи ја дискусијата за партнерство за електричен мини автомобил за Европа. Renault планира да претстави ново целосно електрично Twingo до 2026 година со целна цена под 20.000 евра.

Финансискиот директор на VW Group, Арно Анлиц, го потврди истражувањето на можностите за соработка за време на годишната прес-конференција на групацијата, без да го именува Renault како потенцијален партнер.

Дополнително, VW и Skoda соработуваат на план за локализирање на мал електричен автомобил во Индија. Моделот ID.1 ќе го замени појдовниот целосно електричен VW e-Up, кој првично беше изведен од верзијата на моторот со внатрешно согорување на моделот Up.

Шефер посочи дека 2027 година е целната година за лансирање на ID.1, бидејќи брендот има приоритет на производната верзија на концептот ID.2all, електричен автомобил со големина на Polo со цена од 25.000 евра, кој треба да дебитира порано во 2026 година.

Додека VW претходно го најави лансирањето на ID.2 во 2025 година, компанијата го одложи лансирањето на продажбата поради одложеното спроведување на послабите регулативи против загадување Еуро 7, кои овозможуваат помалите автомобили со мотори со внатрешно согорување да останат на пазарот подолго од очекувано.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK