Dacia ќе лансира голем купе кросовер во стилот на BMW X6

ОБЈАВЕНО НА:

Dacia подготвува нов предводник на брендот. Неговата презентација треба да се одржи во 2026 година и ќе ја отвори таканаречената класа D-SUV за романската марка.

Новиот кросовер на Dacia ќе биде значително поголем од Duster и неговиот поголем брат, Bigster. Должината на автомобилот ќе биде околу 4,6 m и ќе биде направен на CMF платформата.

Според рендерите, новата Dacia ќе има остар дизајн со наведнат заоблен покрив, висока линија на прозорците и скриени рачки на задните врати. Со други зборови, новиот романски предводник ќе биде кросовер во облик на купе.

Моделот ќе стане кросовер купе со прифатлива цена – евтина алтернатива на Audi Q3 Sportback. Всушност, тој ќе го замени Renault Arkana, кој наскоро ќе биде укинат.

Кросоверот Dacia е позициониран како подостапна алтернатива на Citroen C5 X. Тоа значи дека ќе има низок клиренс, а управувањето ќе биде поблиску до она на патнички автомобил.

Се очекува новата Dacia да добие бензински турбо мотори со 48-волтни „меки“ хибридни агрегати. Ќе има и E-Tech хибрид, како и модификација со фабрички систем на плин.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK