BMW слави многу „тројки“ – произведено 3.333.333 возило во Лајпциг

ОБЈАВЕНО НА:

BMW соопшти дека во фабриката на компанијата во Лајпциг е произведен автомобил со сериски број 3 333 333. Како што велат од баварската компанија, ако се верува во нумерологијата, сопственикот на специјалниот автомобил – BMW 128ti, со два литарски мотор со 265 КС, са Melbourne Red надворешноста, треба да го чека многу среќа, успех, различност и креативност.

Со започнувањето со работа на фабриката на BMW Group во Лајпциг во 2005 година, BMW го произведе 1.000.000-тиот автомобил во Лајпциг во декември 2011 година, и тоа беше моделот BMW 116d во Alpine White. Следниот јубилеј 2.000.000 возило излезе од производната лента во октомври 2016 година – i3 во Protonic Blue, а 3 000.000 возило беше М240i Covertible во 2021 година. .

Во моментов има сериозна непозната за јубилејниот автомобил со сериски број 4.000.000, бидејќи во фабриката моментално се произведуваат претставници на моделите BMW Серија 1, Серија 2 Гран Купе и Серија 2 Active Tourer.

Најмногу произведени возила се BMW X1 – 635.194 возила, а потоа следува серија 1 со пет врати – 424.111 возила, па BMW 2 Active Tourer – 368.503 возила.

Од оваа година, новата генерација на MINI Countryman исто така ќе биде ставена на производна лента, со што фабриката на BMW Group во Лајпциг ќе стане првиот објект на BMW Group во кој претставниците на BMW и MINI се достапни во верзии со внатрешни мотор со согорување, plug-in PHEV хибрид и 100% електричен погон.

BMW, исто така, вели дека фабриката на BMW Group во Лајпциг моментално има годишен капацитет до 350.000 возила, од 54.000 во првата година од работењето.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK