Автомобилите на НАТО во Москва добија порака на стаклата (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Семејство од Москва на шофершајбната на возилото Opel упати предупредување да не се паркира на место кое е предвидено за други возила. Според авторот на пораката автомобилот со германска регистрација не смее да зазема место на други возила со оглед на тоа што е возило на НАТО.

„Внимание! Не може тука да го паркирате автомобилот, кој е сопственост на земја-членка на НАТО, противник на Русија. Тука местата не се доволни ниту за жителите“, стои во пораката залепена за возилото Аstrа.

Во семејството сопругот бил Германец, кој останал да живее кај својата жена во Русија. Од Германија му останал акцентот и автомобилот со германска регистрација. И друг пат наидувал на непријатни пораки на шофершајбната на возилото, но не им насочувал многу внимание.

После последното предупредување, тој решил да се насочи кон полицијата, со оглед на тоа што управителот на домот откажал да комуницира со него. Семејството поднело жалба за дискриминација и поттикнување на етничка омраза, која се казнува според руските закони.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK