Alfa Romeo имаше одлична година и силен раст на новорегистрирани возила

ОБЈАВЕНО НА:

Alfa Romeo забележа многу успешна 2022 година, продолжувајќи да ги подобрува своите оперативни резултати и етаблирајќи се како високо профитабилен бренд, придонесувајќи за силните перформанси на Stellantis.
Силниот раст во Европа со регистрации има зголемување за 22%. Ова резултира со значително зголемување на пазарниот удел за разлика од резултатите на целиот пазар во овој регион, кои бележат намалување од 11% во однос на 2021 година.

Новиот модел Tonale ја потврди успешната линија на Alfa Romeo и високиот стандард за квалитет на новите автомобили, освојувајќи 8 престижни меѓународни награди и стана ѕвезда на годината.

Во многу земји, регистрациите ги надминаа оние од претходната година – растот беше 101% во Франција, 27% во Италија, 22% во Германија, 28% во Шпанија, 84% во Холандија, 85% во Австрија, 163% во Грција, 174% во Португалија.

На глобално ниво, резултатите покажуваат стабилност. Извонредните перформанси на Турција се издвојуваат како најбрзо растечки пазар со волумени четирикратно зголемени во споредба со 2021 година. Во Азија, моделот Stelvio забележа најзабележителен напредок со зголемување на регистрациите за 25%.

Минатата 2022 година ќе биде запаметена по лансирањето на првиот електрифициран теренец од марката Tonale. Тоа го означи почетокот на метаморфозата на Alfa Romeo и претставува пресвртница во стратегијата „од нула до нула“.

Тоа ќе го направи италијанскиот премиум бренд најбрзиот производител кој ќе направи транзиција кон нула емисии – од првиот електрифициран модел во 2022 година до целосен електричен опсег во 2027 година. Идните планови на Alfa Romeo се обновени во дизајнот и технологијата за да ги позиционираат како репери во нивните сегменти исто како што беа кога беа претставени на пазарот.

Сите стратегии на Alfa Romeo се водени од принципот на квалитет без никакви компромиси. Индикативен е резултатот од студијата на организацијата за истражување на потрошувачи JD Power во САД во однос на индексот на задоволство на клиентите при купување на нов автомобил, што ја рангираше Alfa Romeo на прво место меѓу сите автомобилски марки.

Тековната 2023 година ветува дека ќе биде полна со предизвици на кои Alfa Romeo ќе се соочи со карактеристичниот храбар пристап кој ја одбележа целата нејзина историја од 1910 година и го направи брендот симбол на благородниот италијански спортски дух. Напорната работа и посветениот тим ќе придонесат за уште подобри резултати.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK