Карлос Саинц се приклучува на Renault Sport Formula 1 тимот

ОБЈАВЕНО НА:

Екипата на Renault Sport Formula 1 тимот објави дека Карлос Саинз ќе се приклучи на тимот како возач од 2018 година.

Карлос Саинц (21) се натпреварувал на 53 трки во Формула 1 од своето деби во 2015 година во Австралија. До денес, тој има собрано 100 поени и најдобрао пласиран бил со освојување на шестата позиција каде бил четири пати.

Тој е син на познатиот рели возач Карлос Саинц, и пред Формула 1, Карлос се натпреваруваше во Formula Renault 3.5 серија во 2014 година, како и во Formula Renault 2.0 NEC шампионатот

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK