За кој фудбалски клуб навиваат Ф1 возачите

ОБЈАВЕНО НА:

Ги сметаа за вистински гладијатори кои се борат со брзините, и секогаш се на работ на опасноста. Имаат многу приврзаниците, почитувачи на нивната работа, навивачи, подржувачи. Возачите на Ф1 се обични луѓе како и сите други.

Сакаат исти работи и по ништо не се разликуваат. Како што многумина во нив гледаат свои идоли и ги поддржуваат и навиваат, така и возачите имаа свои екипи за кои тие се емотивно поврзани.

Формула 1 низ светот се гледа на сите континенти и е вистински глобален спорт, исто како и фудбалот. А за најважната споредба работа на светот секој има свој фаворит.
Истото е и со возачите во Ф1, и тие навиваат за некој фудбалски клуб. Некои повеќе, некои помалку, но многумина се „заразени“ со овој спорт.

Прочитајте кој од сегашните активни возачи, и оние поранешните се страствени навивачи на некој фудбалски клуб, и кој е тој клуб.

Луис Хамилтон – Арсенал
Нико Розберг – Баерн Минхен
Даниил Квјат – Рома
Фелипе Маса – Сао Паоло
Себастијан фетел – Ајнтрахт Франкфурт
Фернандо Алонсо – Реал Овиедо и Реал Мадрид
Џенсон Батон – Бристол Сити и Арсенал
Серхио Перез – Клуб Америка
Нико Хулкенберг – Баерн Минхен
Карлсо Саинц јуниор – Реал Мадрид
Пастор Малдонадо – Арагуа
Фелипе Наср – Ботафого
Микеле Алборето – Интер
Карлсо Ројтерман – Колин
Педро де ла Роса – Барселона
Хуан Пабло Монтоја – Амерка де Кали
Марк Вебер – Сандерленд
Емерсон Фитипалди – Коринтиас
Еди Ирвајн – Глазгов Ренџерс
Џејми Алгуерсуари – Еспањол
Џанкарло Физикела – Рома
Рубенс Барикело – Коринтиас
Адриан Зутил – Баерн Минхен
Јарно Трули – Рома
Ник Хајдфелд – Борусија Мехенгладбах
Бруно Сена – Коринтиас
Жан Алеси – Јувентус
Нелсон Пике – Васко де Гама
Рикардо Патрезе – Милан
Михаел Шумахет – Келн
Алан прост – Сент Етјен
Аиртон Сена – Коринтиас
Макс Верстапен – ПСВ

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK