Уште колку ќе остане Хамилтон во Ф1?

ОБЈАВЕНО НА:

Светскиот првак Луис Хамилтон вели дека не е сигурен уште колку време сака да продолжи во Формула 1. Возачот на Mercedes стартуваше од пол позицијата во Портимао на трката за ГН на Португалија и се надева дека ќе ја освои рекордната 92-та Гран при победа. Со тоа би поставил нов рекорд и би го надминал Михаел Шумахер.

Британскиот возач (35) вели дека сака да продолжи во спортот, но вели дека „нема да биде долго време“.
„Мислам дека не сум на врвот“, изјави тој за „Скај Спорт“. „Секако сум во добра област.

Хамилтон ја освои пол позицијата на Портимол.
“Сè уште сакам да продолжам да се натпреварувам, но не знам колку подолго ќе трае. Дефинитивно нема да помине многу време пред да застанам, па ова е период на време кога треба полека да работам на тоа што носи иднината“, вели Хамилтон.

Тој се уште нема потпишано нов договор со Mercedes иако речиси сите тимови ги потврдија возачите за следната сезона. Главното прашање е се чини должината на договорот што тој одлучи да го потпише.

„Немам донесено никакви одлуки“, рече тој на прес-конференцијата во четвртокот. Дали сакам да продолжам три години е исто така прашање. Има уште многу, многу прашања на кои треба да се одговори. Исто така одиме во нова ера на болиди во 2022 година. Некако ме возбудува што може да се случи во 2022 година во однос на тоа какви се болидите“.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK