Хамилтон стави победнички печат во Португалија и постави нов рекорд – 92 Гран при победи

ОБЈАВЕНО НА:

Од денеска Формула 1 има нов шампион - рекордер, а тоа е Британецот Луис Хамилтон кој победувајќи во Португалија постави нов светски рекорд, 92 Гран при победи во кариерата. Возачот на Mercedes го престигна Михаел Шумахер како најуспешен возач на Формула 1 на сите времиња.

Шесткратниот светски шампион, сигурно наскоро ќе биде седумкратен, и веќе победи во повеќе земји од сите во историјата на спортот па и Португалија. Таму се одржа Гран при за прв пат по 24 години, со што го зголеми бројот на земји на 24.

Возачот на Mercedes допрва треба да го продолжи договорот по оваа сезона, но се надева дека ќе остане, ќе може да го зголеми бројот на земји каде победувал, и тоа следната година со Виетнам која дебитира додека Холандија се враќа за прв пат од 1985 година. Трка во Саудиска Арабија исто така може да се најде на календарот за прв пат.

Малку трки ја избегнале доминацијата на Хамилтон, а тоа било во Јужна Кореја и Индија. Хамилтон има освоено најмалку една трка во секоја сезона во која учествувал од неговото деби со McLaren во 2007 година, во просек 10 годишно со Mercedes од почетокот на В6 турбо хибридната ера во 2014 година.

Во Португалија на целта Хамилтон заврши со над 25 секунди предност во однос на клупскиот колега Валтери Ботас и пред Макс Ферстапен од Red Bull. Доминацијата на Хамилтон почна од 20 круг кога го престигна Ботас и почна да ја „билда“ предноста со која стигна до победата.

Првата победа е во Канада на патеката Монтреал, Жил Вилнев на 10 јуни 2007 година. Таа патека му стана нешто како омилена, и вкупно седум пати овој 35-годишник победил таму.

Бројот 10 беше постигнат во Унгарија во 2009 година, неговата најлоша сезона досега во однос на победите со само две. Британецот победи рекордни осум пати на патеката Хунгароринг.

Шумахер е единствениот возач кој победил на истата гран-при осум пати, правејќи го тоа во Франција помеѓу 1994 и 2006 година.

20-та победа на Хамилтон дојде во Монца во 2012 година и 30-та во Јапонија во 2014 година, трка засенена од конечно кобната несреќа на возачот Бјанки. Хамилтон ја забележа 40 победи – една помалку од вкупниот број на кариери на детскиот херој Аиртон Сена – повторно во Монца во 2015 година, и ја постигна 50-та во Остин, Тексас, во 2016 година.

60-та победа дојде во Сингапур следната година и 70-та во Русија во 2018 година. Победата број 80 беше поздравена од неговите домашни навивачи минатата година во Силверстоун, патека каде што тој сега победи седум пати, а 90 беше во Муџело во Италија во септември.

Хамилтон потоа го изедначи рекордот на Шумахер на сите времиња со 91-та победа на Нирбургринг. Великанот на Ferrari, Шумахер ги оствари своите 91 победа помеѓу 1992 и 2006 година.

Ова се 24-те земји каде Луис Хамилтон победувал во кариарата: Абу Даби, Австралија, Австрија, Азербејџан, Бахреин, Белгија, Бразил, Велика Британија, Канада, Кина, Франција, Германија, Унгарија, Италија, Јапонија, Малезија, Мексико, Монако, Португалија, Турција, Сингапур, Шпанија, Русија, САД.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK