Драма на Силверстон: Хамилтон победи со болид со три тркала!

ОБЈАВЕНО НА:

Светскиот првак Луис Хамилтон оствари важна победа во СП во Формула 1, и во драматична завршница иако последните неколку стотина метри ги мина со пукната лева предна гума и само секунди го делеа од можноста Макс Ферстапен да излезе како „среќлија“.

Но, возачот на Mercedes ги освои 25-те бода, за разлика од неговиот клупски колега Валтери Ботас кој на два круга имаше ист проблем со гумите и мораше да оди во боксот и да ги замени. Тоа го чинеше излегување од Топ-10 и на крајот не освои бодови.

На второто место на трката се пласираше Макс Ферстапен кој заостана за 5,856 сек. а третопласиран беше Шарл Леклер од Ferrari.

Ферстапен влезе во боксот да ги смени гумите и да се обиде да извози најбрз круг. Доколку тоа не го стореше сигурно ќе имаше шанса да победи со оглед на проблемите на Хамилтон.

Резултати од трката

1 Lewis Hamilton GBR Mercedes AMG Petronas Formula One Team 70 laps
2 Max Verstappen NED Aston Martin Red Bull Racing + 5.856
3 Charles Leclerc MON Scuderia Ferrari Mission Winnow + 18.574
4 Daniel Ricciardo AUS Renault F1 Team + 19.650
5 Lando Norris GBR McLaren F1 Team + 22.277
6 Esteban Ocon FRA Renault F1 Team + 26.937
7 Pierre Gasly FRA Scuderia AlphaTauri Honda + 31.188
8 Alexander Albon THA Aston Martin Red Bull Racing + 32.670
9 Lance Stroll CAN BWT Racing Point F1 Team + 37.311
10 Sebastian Vettel GER Scuderia Ferrari Mission Winnow + 41.857
Следете не и на:

24AUTO NETWORK