Најскапите градови за живеење во 2018 година

ОБЈАВЕНО НА:

Најновите публикувани информации од страна на ECA International во својот годишен извештај „Расходи за живот“, ги открива најскапите градови за живеење во светот.

За да се изготви овој список, консултатни за бизнис ги споредија трошоците за една кошница од секојдневни стоки и услуги, кои вообичаено се купуваат од странци во различни земји, вклучувајќи ги и расходите  за храна, предмети за домаќинство, забава, рекреација, облека, храна и алкохол, цигари…

Евроpските градови доминираат на врвот на класификацијата, а половина од првите 100 градови се наоѓаат на стариот континент.

Во топ 50, пак, се само три града од САД, додека на првото место се наоѓа град кој е големо изненадување.

Погледнете кои се најскапите 18 града за живеење во светот.

18. Јокохама, Јапонија

17. Ерусалим, Израел

16. Бусан, Јужна Кореја

15. Копенхаген, Данска

14. Тел Авив, Израел

13. Пекинг, Кина

12. Ставангер, Норвешка

11. Хонконг

10. Шангај, Кина

9. Осло, Норвешка

8. Сеул, Јужна Кореја

7. Токио, Јапонија

6. Луанда, Ангола

5. Берн, Швајцарија

4. Базел, Швајцарија

3. Женева, Швајцарија

2. Цирих, Швајцарија

  1. Каракас, Венецуела

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK