Над 600.000 хотели во светот почнуваат да го прифаќаат биткоинот како валута

ОБЈАВЕНО НА:

Bitcoin, Ethereum, Binance Coin и повеќе од 25 дигитални валути се прифаќаат за плаќање во повеќе од 600.000 хотели низ светот. криптовалутите стануваат се попопуларни кај луѓето.

Повеќе нема потреба од картички и кеш пари, во иднина хотелите ќе прифаќаат и криптовалути. Интернет-платформата за патувања Agoda (дел од Booking Holdings) се здружи со слична крипто-услуга, Тravala.com. Сега повеќе од 600.000 хотели во скоро 200 земји можат да се резервираат so криптовалути.

Bitcoin, Ethereum, Binance Coin и повеќе од 25 дигитални валути се прифаќаат за плаќање. На почетокот на јули, travala.com ги здружи силите со Експедиа, втора туристичка платформа која нуди можност за резервација и изнајмување на повеќе од 700.000 хотели, сместување и други
објекти.

Оттогаш, АВА започна да расте брзо, а на почетокот на јули се тргуваше нешто над нивото од 0,3 американски долари. До денес, стапката на алткоин се искачи на 450% на 1,65 $, накратко се искачува на 2 американски долари.

За седум дена, вкупната капитализација на пазарот за криптовалути покажа импресивен раст – за скоро 16 проценти. Во моментов цената на биткоинот на берзите е над 10.000 евра за 1 биткоин, додека Етериумот се тргува за цена од околу 333 евра.

Еден ден порано, на 3 август, беше познато дека од 2021 година, швајцарската банка Баслер Кантоналбанк ќе започне со обезбедување услуги за тргување и складирање со криптокорисници преку филијала на Клер банка. Ова е првпат швајцарска компанија поддржана од владата да влезе во пазарот на дигитални недвижнини.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK