Ќе се укине покажувањето на шишиња и лаптопи на аеродромите во Шпанија

ОБЈАВЕНО НА:

Од 2024 година, патниците на аеродромите во Шпанија нема да мора да им покажуваат на контролорите предмети од рачниот багаж, како што се шишиња со течност и електронски уреди. Контролните пунктови ќе бидат опремени со нови 3Д скенери кои овозможуваат преглед на багажот без отворање.

Првите аеродроми на кои ќе се инсталираат скенерите се аеродромот Барахас во Мадрид и аеродромот Ел Прат во Барселона, низ кои минува 40 отсто од патничкиот сообраќај, пренесува Ел Паис.

Наскоро ќе биде објавен тендер за набавка на нова опрема, а се претпоставува дека примената на уредот ќе започне најдоцна во првата половина на 2024 година.

Уредите ќе бидат инсталирани и на аеродромот во Палма де Мајорка, а потоа и на другите аеродроми.
Мерката се вели дека е дел од глобалниот проект за модернизација на безбедносните филтри на шпанските аеродроми управувани од Aena, кој ќе вклучува и автоматизирани ленти за ракување со рачниот багаж (ATRS), систем за далечинско скрининг (Remote), воведување биометриски контроли за пристап и нов систем за проверка на багажот.

Благодарение на оваа мерка ќе се укине максималната граница од 100 милилитри течност која е на сила од 2006 година на сите европски аеродроми.

Скенери со оваа технологија веќе се тестираат на лондонските аеродроми Хитроу, Гетвик и Станстед, а британската влада најави дека ќе ги промени безбедносните прописи за да бидат оперативни до 2024 година.

Администрацијата за транспортна безбедност на САД (TSA) исто така ги тестираше новите уреди на 15 аеродроми, вклучувајќи ги и оние во Лос Анџелес, Оукланд, Сан Диего и Чикаго.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK