Volkswagen ја почнува 2023 со нов мистериозен модел

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen навести претставување на целосно нов модел кој ќе дебитира на 3 јануари, но ќе го задржи својот дизајн скриен со помош на камуфлажа. Новиот автомобил ќе биде дел од ID семејството. Два дена подоцна оние кои сакаат да дознаат повеќе за тоа ќе можат да го сторат тоа на CES, кој започнува на 5 јануари.

Иако Volkswagen е особено таинствен во врска со новиот автомобил, шпекулациите се склони кон сериска верзија на ID.Aero, која ја видовме рано во концептна форма. Доколку се потврди, ќе видиме стилски фејслифтинг кој ќе го наследи Passat во електричната иднина на марката.

Досегот на концептот е околу 620 километри, а тоа во голема мера се должи на екстремно нискиот коефициент на отпор од само 0,23.

Новиот модел најверојатно ќе го придвижува добро познатиот електричен мотор со 204 КС поставен на задниот дел кој може да се најде во сите ID модели претставени во последните три години.

Може да видиме и верзија со погон на четири тркала, која исто така ќе се потпира на познатата конфигурација, додавајќи уште еден мотор на предната оска, што овозможува сила до 299 КС.

Но, 3 јануари е пред нас, па ќе видиме то навистина подготвиле од Volkswagen.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK